Architekt Radomír Hofman: Návrhy ohýbaného nábytku pro TON

Městské muzeum Bystřice pod Hostýnem – zámek

Výstava je připravena ke 100. výročí narození akademického architekta Radomíra Hofmana, jednoho ze tří poválečných návrhářů národního podniku TON, který v šedesátých letech 20. století originálními návrhy zásadně ovlivnil podobu ohýbaného nábytku.

Rodák z Valašského Meziříčí (1923–1970) vystudoval Odbornou školu pro zpracování dřeva a Uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Cenné zkušenosti získal v rámci zaměstnání u architektů Zdeňka Plesníka a Otakara Frňky; v jeho pozdějších návrzích je zřejmý vliv učitele Otto Rothmayera. Po několika letech práce projektanta zakotvil v národním podniku TON, kde v letech 1960–1970 pracoval jako návrhář sedacího nábytku, od roku 1966 působil ve funkci vedoucího oddělení vývoje tvarů. Za deset let navrhl přes dvě stovky modelů sedacího nábytku, vedle židlí a křesel také dětský nábytek, stolky nebo pracovní křesla. Nejzajímavější výrobní vzory vznikly ve druhé polovině šedesátých let, částečně pod vlivem Rady výtvarné kultury výroby, od níž obdržel několik ocenění (Zlatý kahan, Vybráno pro CID a Vynikající výrobek roku ad.). Hofmanův stěžejní návrh, židlové křeslo vzor 650 navazující na klasické tvary ohýbaného nábytku, byl vybrán pro zařízení místností československého Pavilonu na světových výstavách v Montrealu v roce 1967 a v Ósace v roce 1970. Hofmanovy návrhy budou na výstavě představeny prostřednictvím originálních nábytkových kusů, fotografií a dalších obrazových materiálů.

Výstava se koná pod záštitou Ing. Mgr. Zuzany Fišerové, Ph.D., radní pro kulturu Zlínského kraje, a je realizována ve spolupráci s městem Bystřice pod Hostýnem a za finanční podpory Zlínského kraje, akciové společnosti TON a společnosti Modernista. 

Termín: 29. 6. – 15. 10. 2023
Místo konání: Městské muzeum Bystřice pod Hostýnem – zámek