Repríza výstavy Jaroslav Šmídek: nábytek a interiérová tvorba

Výstavní síň ve Velkých Opatovicích

Výstava připravená k 100. výročí architektova narození je koncipována jako putovní, premiéra výstavy se uskutečnila v termínu 3. 5. – 4. 6. 2023 v technickém podlaží vily Tugendhat. Nyní bude k vidění v areálu zámku ve Velkých Opatovicích, kde bylo podle návrhu Jaroslava Šmídka realizováno kino a výstavní síň.

Brněnský architekt a výtvarník Jaroslav Šmídek (1923–2005) patří k předním návrhářům nábytku a interiérů poválečného Československa. Inovativním řešením sektorového skříňového i kuchyňského nábytku a čalouněného sedacího nábytku významně ovlivnil skladbu produktů nábytkářského průmyslu v českých zemích. Jeho jména se v posledních letech dostalo do povědomí odborných kruhů i veřejnosti díky zájmu o poválečné „retro“. Ve výstavě bude představen nejen jako designér ikonických modelů, ale také jako autor řady pozoruhodných interiérů veřejných budov, jejichž řešení se věnoval ve svobodném povolání. K nejvýznamnějším realizacím jeho návrhů patří interiér kina Scala v Brně.

Výstava potrvá do 29. 10. 2023, středa 12-17 hodin, víkendy a svátky 10-17 hodin. Jiné dny dle dohody na tel.: 516 477 303.